The Multiethnic State and National Identities: the Serbian Experience in the 20th Century

o projektu

ciljevi i zadaci

Cilj ovog projekta je da ispita najrelevantnije etničke, društvene, kulturne i političke komponente i aspekte srpskog nacionalnog identiteta u njegovom multietničkom okruženju i prati njihovu evoluciju kroz različite periode 20. veka.

S obzirom na srpsko iskustvo unutar Jugoslavije, rezultati istraživanja gradivnih blokova srpskog identiteta biće kritički ispitani iz više perspektivnog pristupa, koristeći primarne dokumente za kreiranje sveobuhvatnih studija.

Ovi rezultati će biti predstavljeni srpskoj i međunarodnoj akademskoj i široj publici u vidu naučnih publikacija, javnih predavanja i
radionica, onlajn zbirki autentičnih izvora i dokumenata i relevantnih vizuelnih prezentacija.

RADNI PAKETI I VOĐE TIMOVA

RP 1: Srbija Balkan Evropa: migracije, kulturni transferi, percepcije ( Stanislav Sretenović )

RP 2: „Novi čovek” – „Novo društvo” . Od individualnih do nacionalnih identiteta (Predrag Marković)

RP 3: Vojska, rat, nasilje i izgradnja nacionalnog identiteta (Kosta Nikolić)

RP4: Srpska pravoslavna crkva kao religija nacije i nacionalni identitet (Radmila Radić)

RP 5: Digitalna vizuelizacija projektnih tema (Biljana Šimunović Bešlin)

RP 6: Integracija nalaza projekta u akademski i javni diskurs (Dragomir Bondžić)

o projektu

Projekat Multietnička država i nacionalni identiteti – iskustva Srba u 20. veku (SERBIE20) realizuje se u okviru Programa IDEJE Fonda za nauku Republike Srbije (Projekat br. 7731836).

Projekat je teorijski utemeljen na aktuelnim, ali protivrečnim, teorijama o formiranju nacija i konceptima nacionalnog identiteta. Cilj projekta je da se ukaže na ključna obeležja i činioce oblikovanja srpskog nacionalnog identiteta u jugoslovenskoj državi tokom 20. veka. Na teorijskom i konceptualnom nivou, polazna tačka projekta je zapažanje Entonija Smita, koji tvrdi da su „nacionalni identitet i nacija složene konstrukcije sastavljene od niza međusobno povezanih komponenti: etničke, kulturne, ekonomske i pravne politike. Prema Smitu, „oni označavaju veze solidarnosti među članovima zajednica ujedinjenih zajedničkim uspomenama, mitovima i tradicijama. Konceptualno, nacija je spojila dva skupa dimenzija, jednu građansku i teritorijalnu i drugu etničku i genealošku, u različitim proporcijama u određenim slučajevima.” U okviru projekta će biti sprovedena opsežna istraživanja različitih elemenata, komponenti i aspekata formiranja nacionalnog identiteta (ideologije, jezik, religija, elite, ratovanje, percepcija drugosti, itd.).

Srpski nacionalni identitet se u 20. veku razvijao uglavnom u okvirima Jugoslavije, kroz različite koncepte državnosti južnoslovenskih naroda. Ova putanja je uključivala čitav niz političkih i društvenih diskontinuiteta. Jugoslavija je bila konglomerat sličnih naroda i jezika sa različitim kulturnim i verskim poreklom, tradicijom i istorijom. U granicama jugoslovenske države su se akumulirale ogromne razlike koje su obuhvatale nasleđe četiri različita kulturno-civilizacijske oblasti: vizantijske, srednjoevropske, mediteranske i islamske. Izgradnja srpskog nacionalnog identiteta predstavljala je projekat od izuzetnog značaja za intelektualce i političare. Želja da se definiše šta je zaista „srpsko“ ili „jugoslovensko“ podsticala je, između ostalog, stalno preispitivanje granica, kulturne i prosvetne politike. Odnos države prema nacionalnim identitetima bio je različit u Jugoslaviji pre i posle Drugog svetskog rata. Posle Prvog svetskog rata preovladavalo je uverenje da će nacionalno pitanje svih južnoslovenskih naroda biti rešeno i ispunjeno u jugoslovenskoj kraljevini. U komunističkoj Jugoslaviji kreiran je koncept „novog socijalističkog čoveka“, kao rešenje za sve probleme klasa i nacija.

Jugoslavija je bila svojevrsna laboratorija i „poligon“ za gotovo sve poznate političke i društvene sisteme 20. veka. Jugoslovenstvo je postojalo samo u autoritarnom, iako kontinuirano nestabilnom političkom okviru. Koliko je pojam etničke pripadnosti bio stabilan u jednoj izrazito nestabilnoj državi? U okviru projekta će iskustvo Srba u Jugoslaviji biti proučavano u kontekstu sukoba i kriza u Srbiji i regionu tokom 19. i 20. veka, integracije i modernizacije Srbija u 20. veku, relacija između demokratije i diktature, tradicije i istorijskog nasleđa, vere i ideologija i drugih aspekata kolektivnog identiteta.

Ciljevi projekta obuhvataju unapređenje kvaliteta, relevantnosti, inovativnosti i originalnosti istoriografskih istraživanja iskustava Srba u multietničkoj jugoslovenskoj državi tokom 20. veka, u kontekstu složenih relacija i interakcija između nacionalnog identiteta i multietničke države. Rezultati projekta biće predstavljeni srpskoj i međunarodnoj akademskoj i široj publici u vidu javnih predavanja i radionica, zbirki relevantnih istorijskih izvora, uzornih vizuelnih prezentacija i kolektivne monografije, veb stranice i profila projekta na društvenim mrežama.

Srpsko društvo neguje veoma čvrste predstave o svom iskustvu u jugoslovenskoj državi, u rasponu od izuzetno pozitivnih do izrazito negativnih, jer ova tema nikoga ne ostavlja ravnodušnim i nezainteresovanim. Preispitivanje suprotstavljenih stanovišta u kontekstu naučnog istraživanja i otvorene debate na osnovu pouzdanog znanja, kritičkog mišljenja i komparativnih primera ima veliki značaj. Očekuje se da će istraživanja pokazati da kriza identiteta nije samo problem našeg vremena, već proces. Rezultati treba da pomognu svim pojedincima da shvate i procene svoje političko, nacionalno ili/etničko samoopredeljenje u širem istorijskom i društvenom i demokratskom kontekstu. Stoga, projekat ima za cilj da dopre ne samo do međunarodne naučne zajednice putem naučnih publikacija, već i da svoje istraživačke rezultate proširi u širu javnost organizovanjem javnih predavanja, radionica i prezentacija putem sajta i odabranih društvenih mreža.

Razumno je očekivati da će rezultati projekta na duži rok biti prihvaćeni i kao podsticaj kreatorima javnih politika da na istoriju gledaju kao na relevantan izvor za razmatranje različitih koncepata u vezi sa problemima i rešenjima, prednostima i nedostacima, problemima, ali i koristi od života u multietničkom okruženju. Srbija je takođe multinacionalna i multikulturna zemlja, a okružena je državama sa kojima je delila državnost. Učenje o izazovima i implikacijama zajedničkog života na kolektivni identitet trebalo bi da bude najvažniji indirektni doprinos projekta akademskoj i široj društvenoj zajednici.